Turkish Grade 4 snow day work

Çocuklar, lütfen bugün aşağıdaki hikayeyi okuyalım. Bitirdikten sonra, kendiniz kar ile ilgili ne düşündüğünüzü kısaca yazın ; karı seviyormusunuz? neden? örneğin : Karı çok seviyorum çünkü okula gidemiyorum.

Günlerden bir gün kar tanelerini seven Mehmet adında bir çocuk vardı. Kar tanelerini o kadar çok severdi ki kış mevsiminin gelmesini iple çekerdi. Aylar geldi geçti. Ve nihayet kış mevsimi geldi. Mehmet bir sabah uyanınca heyecanla pencereyi açtı. Birde ne görsün dışarıda bir tane bile kar yağmamıştı. Bu duruma çok ama çok üzülen Mehmet :

“ Off ya bugünde kar yağmadı ne zaman yağacak bu kar “ diyerek yüzünü yıkamaya gitti. Yüzünü yıkadı ve tekrar camdan dışarı hüzünle baktı. Ama karın yağmadığını gördü. Canı o kadar sıkılmıştı ki hiçbir şey onu mutlu etmiyordu.
Annesi, Mehmet’e : “oğlum istersen seninle bir oyun oynayalım. Kar yağmış gibi davranma oyunu” dedi.
Mehmet annesinin bu teklifine önce çok şaşırdı ve pek istemedi.

“ Anneciğim ben öyle bir oyun oynamak istemiyorum” diyerek bir köşeye kıvrılarak oturdu.

Annesi yanına diz çökerek: “ Oğlum bir denemeye ne dersin, hemen reddetme , bir düşün “ diyerek yanağından öptü.
Mehmet aslında böyle bir oyunu ilk defa duyuyordu. Merakta etmişti ama aklı hala kar tanelerindeydi. Sonra biraz düşündü. Ve annesinin bahsettiği oyunu oynamaya karar verdi. Heyecanla annesinin yanına gitti.

“ Anneciğim ben seninle bahsettiğin oyunu oynamaya karar verdim” dedi.

Annesi oğlunun bu kararına çok sevindi. Annesi oyun için gerekli malzemeleri hazırlamaya başladı. Halının üzerine beyaz bir örtü serdi. Sonra pamuktan kar taneleri yaptı. Beyaz bir kartondan da kardan adam yaptılar. Mehmet beyaz örtüye bastığında çok heyecanlanmıştı. O kar taneleri o kadar yumuşaktı ki elinden kayıyordu. Hele o kardan adam, sanki gerçek gibi Mehmet’e bakıyordu. Annesinin hazırladığı bu oyun Mehmet’e gerçek gibi gelmiş, çok mutlu olmuştu.
Mehmet oyuna o kadar çok dalmıştı ki annesinin pencerenin kenarından seslenmesiyle kendisine geldi.

“ Oğlum koş buraya gel ve dışarı bak, sana bir sürprizim var” diyerek yanına çağırdı.

Mehmet koşarak pencerenin yanına gelip dışarı baktığında etrafın bembeyaz bir örtüye büründüğünü gördü. Gözlerine inanamadı. Ve sevinçle annesine sarılarak : “ Yaşasın anneciğim, kar yağmış” dedikten sonra bir çırpıda sevinçle dışarıya çıktı. Karların üzerinde yuvarlanarak oynamaya başladı. Annesi; “ Oğlum üzerine bir şeyler almadan çıktın, hasta olacaksın dikkat et” diye uyarısını duymadı bile…
Mehmet karla oynamaya o kadar dalmıştı ki kimseleri duyacak durumda değildi. Ta ki elleri soğuktan acıyana kadar.

Mehmet böylece isteklerine ve mutluluğa kavuşmanın anne sözü dinlemeden geçtiğini anlamış oldu.

Related posts

Leave a Reply